KUCHNIA FUNKCJONALNA
JAK JĄ ZAPROJEKTOWAĆ

kuchnia funkcjonalna

Jak stworzyć kuchnię funkcjonalną
- bez kompromisów w kwestii stylu

Jeśli chodzi o kuchnię, funkcjonalność może być kluczowa, ale nie oznacza to rezygnacji ze stylu czy charakteru. Kuchnia w coraz większym stopniu staje się miejscem, w którym spędzamy większość czasu.

Kuchnia coraz częściej służy nie tylko do gotowania i jedzenia, ale także do czynności zarezerwowanych wcześniej dla biura, salonu i jadalni. Widzimy rodziny używające kuchni jako przestrzeni wspólnej, co będzie miało wpływ na jej projekt.

Mając to na uwadze, wyobraźmy sobie przestrzeń, w której chodzi zarówno o gotowanie, jak i czynności związane z życiem codziennym.  Aby uzyskać projekt z charakterem należy wykorzystać tę przestrzeń w sposób kreatywny używając stylowych dodatków. Osiągnąć kompromis między funkcjonalnością a stylem.

Jeśli chodzi o układ, rozważ włączenie  części jadalnej i dziennej do kuchni. Dzięki takiemu układowi rodzina i jej goście mogą wygodnie spędzać razem czas, a osoba przygotowująca posiłki ma stały kontakt z otoczeniem.

Uwielbiamy piękno i funkcjonalność otwartych półek połączonych z projektem z zamkniętymi szafkami. Szybki dostęp do przedmiotów codziennego użytku, umiejętnie wyeksponowanych na półce, sprawia, że ​​półki są doskonałym dodatkiem do projektów kuchni. Zawsze dołączamy również funkcję cichego zamykania szuflad i drzwi do ich cichej pracy oraz przegrody w szufladach, aby umożliwić łatwe oddzielanie przedmiotów.

Marzy Ci się projekt kuchni, która łączy w sobie funkcjonalność, styl i charakter? Wyślij do nas wiadomość na hello@brylova.pl

Odwiedź nas również na instagramie!

Skontaktuj się z nami już teraz! Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy zaprojektować wymarzoną kuchnię. Zadzwoń lub umów się na spotkanie online za pomocą naszego formularza.

kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna

Dobierz rozważnie urządzenia
Kuchnia Funkcjonalna

kuchnia funkcjonalna

Projektowanie przestrzeni kuchennej obejmuje rozważania na temat tego, jak mieszkasz w tej przestrzeni. Wybierając niezbędne elementy, takie jak zlewozmywaki i baterie, ważne jest, aby działały dla Ciebie i Twojej przestrzeni. 

Zlewozmywaki podblatowe są świetną opcją, ponieważ są łatwiejsze do czyszczenia, bardziej atrakcyjne wizualnie, zapewniają więcej miejsca na blacie i pomagają wykorzystać piękną estetykę blatów kwarcowych i kamiennych.

Trzymaj się ciągu kuchennego (tj. wyciąganie produktów, mycie, przygotowywanie, gotowanie). Przepływ ruchu w kuchni jest niezbędny. Duża przestrzeń między wyspami i innymi blatami ma kluczowe znaczenie, ale zbyt duża przestrzeń stwarza problemy, gdy trzeba szybko poruszać się tam i z powrotem lub przenosić ciężkie garnki z wodą.

Wybierając piekarnik do zabudowy musimy zwrócić uwagę na funkcje jakie posiada. Następnie bardzo ważna jest jego estetyka i dopasowanie do kuchni. Na końcu istotne jest również miejsce jego zamontowania. I właśnie ostatnią kwestię warto tutaj rozważyć. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej umieśćmy urządzenie w wysokiej zabudowie. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wówczas nie musimy za każdym razem się schylać podczas korzystania z piekarnika. Wystarczy rzut oka, aby skontrolować stan pieczonej potrawy, nawet podczas przechodzenia przez kuchnię.

Jesteś na etapie planowania kuchni? To świetny moment aby wykonać jej projekt. Pozwoli nam to prawidłowo rozplanować punkty elektryczne oraz sanitarne a Ty unikniejsz późniejszych przeróbek. Zgłoś się na hello@brylova.pl po projekt swojej nowej kuchni.

Zobacz również artykuł dot. projektowania wnętrz

kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE
PYTANIA

Dotyczące projektu kuchni funkcjonalnej

Projektując kuchnię funkcjonalną podzielmy ją na strefy:

  • strefa przechowywania
  • strefa zmywania
  • strefa przygotowywania
  • strefa gotowania

Zachowując odpowiednią kolejność zapewnimy funkcjonalność kuchni i komfort użytkowania.

kuchnia funkcjonalna

 

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów. Wszystko zależy od rodzajów frontów, stylu kuchni oraz mechanizmów jakie chcemy zastosować. Jeżeli planujemy fronty gładkie i bezuchwytowe wybierzmy płyty akrylowe. Akryl zapewni nam wysoką odporność na zarysowania i świetnie będzie się prezentował.

Planując kuchnię klasyczną możemy pokusić się o lakierowane fronty drewniane z efektownym frezem lub ich tańszą wersje w postaci płyt lakierowanych mdf.

Najtańszym rozwiązaniem są płyty laminowane.  Dają za to wiele możliwości biorąc pod uwagę bogatą paletę faktur i kolorów.

kuchnia funkcjonalna

 

Bardzo ważną zasadą ergonomii w kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. To zasada określająca rozstawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów – lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Ważne, by znalazły się one jak najbliżej siebie, w rozstawieniu przypominającym trójkąt.

kuchnia funkcjonalna

 

Idealny układ dopasowany do Twojej przestrzeni
Kuchnia Funkcjonalna

kuchnia funkcjonalna

Wykonując projekt kuchni funkcjonalnej musimy dopasować go do potencjału przestrzeni jaką mamy przeznaczoną na to pomieszczenie. Ilość niezbędnego miejsca na szafki i urządzenia zadecyduje o układzie. Według zasad ergonomii wyróżniamy kilka układów kuchni, które stosujemy w projektach funkcjonalnych:

  • Kuchnia jednorzędowa. Układ stosowany dla małych aneksów kuchennych. Polega on na ustawieniu wszystkich szafek i urządzeń AGD w jednej linii. Aby taka kuchnia była funkcjonalna zastosujmy zasadę ciągu kuchennego.
  • Kuchnia dwurzędowa. Jest to układ stosowany do krótkich ale szerokich kuchni. Polega on na przeciwstawnym ustawieniu dwóch rzędów szafek względem siebie w sposób równoległy. Po jednej stronie warto zastosować lodówkę i kuchenkę. Po drugiej zaś zlew oraz blat roboczy.
  • Kuchnia w kształcie liter L. Jeden z bardziej znanych układów kuchni. W tym przypadku ustawienie szafek jest prostopadłe względem siebie. Możemy zastosować zasadę trójkąta roboczego.
  • Kuchnia z wyspą. Układ podobny do kuchni dwurzędowej. W tym przypadku wyspa pełni funkcję blatu roboczego, ewentualnie można umieścić na niej kuchenkę. Jest to najbardziej ergonomiczny układ kuchni.
  • Kuchnia w kształcie litery G. Układ z tzw. półwyspem oddzielającym kuchnię od innych pomieszczeń. Rozwiązanie dla dużych przestrzeni kuchennych.
  • Kuchnia w kształcie litery U. Układ dla przestronnych kuchni z oknem i przestrzenią typu Open Space.
kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna
kuchnia funkcjonalna

CO MOŻEMY ZAPROJEKTOWAĆ
DLA CIEBIE?

Dbamy o każdy detal projektowanego wnętrza

NASZE AKTUALNOŚCI

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ